Історія хімічного факультету
У 2014-2015 навчальному році минає півстоліття з початку функціонування «нового» корпусу хімічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Хімічний факультет є одним із найстаріших у Київському університеті, а корпуси факультету мають складну архітектуру і цікаву історію.
Власне факультет був створений у 1933 р., але хімія викладалась в Університеті від дня його заснування. Однією з восьми кафедр фізико-математичного відділення університету Святого Володимира в 1834 р. була кафедра хімії, мінералогії і геології, а вже у 1905 р. було створено хімічне відділення, до складу якого ввійшли кафедри неорганічної, органічної та фізичної хімії.
Першим професором хімії був Степан Федорович Зенович. Викладаючи неорганічну хімію (1834-1839 рр.), він повністю ігнорував експериментальні дослідження – були відсутні лабораторні заняття та демонстраційні лекційні досліди. Якісні зміни у викладанні хімічних дисциплін відбулись з приходом (1840-1859 рр.) ординарного професора кафедри хімії Гната Матвійовича Фонберга, який ввів обов’язкові лабораторно-практичні заняття у організованій ним хімічній лабораторії, яка спочатку містилась у приватному будинку, а у 1845 р. була переведена у щойно збудований учбовий корпус.
З часом бурхливий розвиток експериментальної хімії потребував більших лабораторних площ та кращого обладнання. Вже у квітні 1866 р. професори А.І. Тютчев та П.П. Алексєєв звертаються до Ради університету з рапортом про необхідність збудувати новий будинок для лабораторії. Завдяки наполегливості цих хіміків у 1873 р. університетом був побудований перший двоповерховий хімічнийкорпус. На 2-му поверсі були розташовані бібліотека, приміщення деканату, Велика хімічна аудиторія і 4 лабораторії, на 1-му поверсі – велика студентська лабораторія і 8 навчальних та науково-дослідних лабораторій і кімнат викладачів. У підвалі були механічна майстерня, сховище реактивів і хімічного посуду. На той час це була одна з кращих хімічних лабораторій на теренах Росії та України.
Бібліотека. Фото з випускного альбому 1938 року
Незабаром і ця будівля стала тісною, і знову ж таки зі ініціативою Алексєєва наприкінці 1880-х було добудовано 3-й поверх, де в 1891 розмістилися кафедра і лабораторія органічної хімії. Завідуючим кафедрою органічної хімії на той час став всесвітньо відомий вчений і педагог Реформатський С.М.
П.П. Алексєєв | Реформатський С.М. |
Перебуваючи на стажуванні у Німеччині, Сергій Миколайович знайомився з найкращими проектами хімічних лабораторій.
У 1898 р. професори С.М. Реформатський, Н.А. Бунге та Я.А. Барзиловський подали клопотання про побудову ще одного хімічного корпусу, їм вдалося переконати фізико-математичний факультет і Вчену раду університету у необхідності цього кроку.
В результаті, у 1903 р. було добудовано другий 4-поверховий корпус факультету з трьома великими студентськими лабораторіями – неорганічної (1-й і 2-й поверхи) і аналітичної хімії (3-й поверх). На 4-му поверсі до війни були розташовані квартири деяких викладачів, що згодом були переобладнані на лабораторії кафедри неорганічної хімії.
У підвальному приміщенні були і зараз розташовані склодувна майстерня, а також лабораторії кафедри неорганічної хімії, які були обладнані і досі працюючими витяжними шафами та лабораторними столами.
Лабораторія неорганічної хімії імені А.М. Голуба |
Варто зазначити, що під час І світової війни на базі хімічних лабораторій університету С.М. Реформатським організовано виробництво лікарських препаратів (анестетиків – хлороформу та ефіру, аспірину, тіоколу, сулеми, антифебрину, кофеїну та ін).
Хіміки завжди відчували дефіцит аудиторних і лабораторних приміщень. У кінці 1950-х років, у зв’язку з хімізацією народного господарства країни, постало питання про збільшення прийому на перший курс хімічного факультету. Ректорат університету (ректор – І. Т. Швець) прийняв ухвалу про розширення площ хімічного факультету за рахунок добудови нового 5-ти поверхового корпусу на місці університетського гаражу та віварію, що належав Інституту фізіології тварин біологічного факультету.Віварій було тимчасово переміщено в підвал Червоного корпусу, а для гаражу побудовано приміщення поблизу нових корпусів університету в районі ВДНГ (вул. Ломоносова).
Старий хімкорпус перед початком будівництва (10.1961 р.) |
На місці гаражів почали готувати площадку для нового корпусу. Попереду було багато сумісних робіт студентів та викладачів по демонтажу гаражів.
Університетський гараж і геологічна вежа, 1961р. |
Головним ініціатором і «рушійною силою» побудови нового хімічного корпусу був Анатолій Терентійович Пилипенко – видатний вчений, педагог, блискучий організатор науки, академік НАН України, д.х.н., професор кафедри аналітичної хімії, декан хімічного факультету, заслужений діяч науки і техніки України та лауреат державної премії України.
Розбирання університетського гаражу на цеглинки |
У жовтні 1961 року за активної участі студентів і молодих викладачів факультету билу розібрані університетський гараж і віварій. Після цього було вирито котлован і закладено перший камінь нового хімічного корпусу, на якому були присутні ректор І.Т. Швець, декан А.Т. Пилипенко, доценти А.І. Гончаров і Ф.Ф. Григоренко.
Знесення віварію | Закладання першого каменя нового хімкорпусу |
У грудні 1961 р. приступили до будівлі нового корпусу.
Будівельний майданчик будівництва |
Для нового хімкорпусу було використано типовий проект хімічного факультету, який одночасно було побудовано для Башкирського державного університету (м. Уфа) з доробкою четвертого поверху на зразок третього (п’ятий – як четвертий у проекті), внаслідок чого новий корпус вийшов заввишки, як старий.
І вже 1964-1965 навчальний рік студенти розпочали у новому корпусі. Напроти корпусу було ліквідовано аварійне підземне сховище хімреактивів, на місці якого зараз зеленіє і квітне факультетський яблуневий сад, закладений руками студентів (теперішніх професорів факультету) та височіють ялини.
А.Т. Пилипенко | Комплекс споруд хімічного факультету |
Так промайнуло вже 50 років з часу добудови комплексу споруд хімічного факультету, змінились покоління студентів, але незмінним залишається наслідування та примноження кращих традицій, закладених Вченими та Вчителями нашої AlmaMater.